Wstęp do pierwszego sezonu

I powiedział prorok Eldariasz do zebranych w gmachu swej szkoły: Jeżeli technika ręką ludzką stworzona, zdolna jest do szerzenia chwały Jego i pomoże wam, braciom moim, w znoszeniu codziennych trosk i smutków, to szczerze jej błogosławię i zaprawdę powiadam, że Boga w maszynie można odnaleźć, tak jak w każdej roślinie, kamieniu i sercu ludzkim.

– Pismo Święte (Eld 22:4), wydanie rozszerzone z 2049 r.


Lata 70. XXI wieku. Świat jest nie tylko Przebudzony – jest podłączony. Cybernetyczne i biologiczne implanty usprawniają organiczne ciała, a bezprzewodowa Macierz poszerza percepcję o dodatkowe zmysły. Stal i ołów stanowią ważniejszą kartę przetargową niż złoto i nuyeny. Istoty z mitów i legend spacerują po ulicach, a na czarodziejskie usługi panuje duży popyt. Świat kontrolują monolityczne megakorporacje prowadzące ze sobą bezpardonową walkę maskowaną dyplomatycznymi konwenansami. Sukces od porażki dzielą nanometry.

Shadowrunnerzy to rekrutujący się z ulicy najemnicy, w których szeregach odnaleźć można wojowników, hakerów, magów, techników, negocjatorów i technomantów. Główni pracodawcy, wielkie korporacje, zazwyczaj traktują ich jako „zbywalne atuty” w prowadzonej przez siebie śmiercionośnej grze. Mimo to shadowrunnerzy są profesjonalistami. Mogą nie wierzyć w honor, ale reputacja jest dla nich wszystkim.

W pierwszych miesiącach 2072 r. astronomowie z Euroobserwatorium dokonują niepokojącej prognozy – w przeciągu najbliższych tygodni w koronie słonecznej dojdzie do bezprecedensowo silnej turbulencji. Wywoła ona krótkotrwałą, lecz potężną burzę magnetyczną w atmosferze ziemskiej, która spowoduje awarię lub zniszczenie większości, jeśli nie wszystkich, urządzeń elektronicznych na obu półkulach. Implikacje mogą przybrać apokaliptyczną skalę.

Informacja ta obiega świat za pośrednictwem Macierzy w przeciągu niespełna doby. Początkowo bagatelizowana, zostaje szybko potwierdzona przez instytuty badawcze na całej Ziemi. Niepokój globalnej społeczności media i mistycy wieszczący koniec świata sprawnie zamieniają w histerię. W wielu metropleksach dochodzi do aktów przemocy oraz rabunku, w Seattle i Paryżu wybuchają zamieszki uliczne. Siły porządkowe tracą powoli kontrolę nad sytuacją, władze stoją w obliczu potencjalnej katastrofy społecznej. To wszystko okaże się jednak niczym w obliczu MagBurzy, do której może dojść lada dzień.

Tymczasem życie w cieniach biegnie nadal swoim rytmem.