Co to jest RPG?

RPG to skrót utworzony od angielskiego terminu role-playing game i oznaczającego grę polegającą na wcielaniu się w rolę. Dosłowne tłumaczenie nie brzmi zbyt zgrabnie i dlatego w Polsce przyjęło się krótkie określenie gra fabularna. Tyle jeśli chodzi o terminologię, czas na konkrety.

RPG to rozgrywka, której przewodzi osoba zwana Mistrzem Gry. Teoretycznie może w niej brać udział dowolna ilość graczy, lecz w praktyce ich ilość rzadko przekracza sześć osób. RPG stanowi swoistą syntezę gry planszowej, zabawy w odgrywanie wyimaginowanych postaci i werbalnego, zespołowego tworzenia fabularnej opowieści. Po ustaleniu realiów gry (możliwości jest naprawdę multum: od tolkienowskich światów fantasy, poprzez dziewiętnastowieczny horror, a skończywszy na dalekiej przyszłości znanej z powieści fantastycznonaukowych; ograniczenia narzuca wyłącznie wyobraźnia) rozpoczyna się właściwa zabawa. W telegraficznym skrócie i ogromnym uproszczeniu wygląda ona tak: Mistrz Gry przedstawia grającym sytuację, w jakiej znalazły się ich postacie. Grający opisują zachowania i działania swoich bohaterów. Mistrz Gry przedstawia graczom nową sytuację, stanowiącą następstwo poprzedniej i będącą konsekwencją ich zachowań i działań. I tak dalej.

Jeśli jesteś kompletnym żółtodziobem w temacie gier fabularnych, najprawdopodobniej niewiele zrozumiałeś z powyższego akapitu i na usta ciśnie Ci się wiele pytań — tak jak mnie, gdy wiele, wiele lat temu przeczytałem podobne wyjaśnienie. Zapraszam więc do lektury dwóch artykułów, które umożliwią dogłębniejsze zapoznanie się z istotą RPG. Po pierwsze, z pomocą dla początkujących spieszy serwis Poltergeist. Po drugie, zawsze możesz odwołać się do niezawodnej Wikipedii, polskiej bądź angielskiej.

Miłej lektury i nie zapomnij do nas wrócić. Jeszcze tu sporo przed Tobą.